Ubezpieczenie na życie bez karencji

Karencja jest okresem tuż po zawarciu umowy ubezpieczenia, w którym towarzystwo ubezpieczeniowe nie ma obowiązku udzielenia ochrony. Dlaczego tak się dzieje? Z dwóch powodów: po pierwsze, agencje chronią się w ten sposób przed nieuczciwymi klientami: nikt nie chce ubezpieczyć kogoś, kto ma już świadomość, że będzie musiał skorzystać z odszkodowania – nie można wykupić polisy na okoliczność zdarzenia, które już zaszło – np. gdy kobieta w ciąży wykupuje polisę tylko po to, by dostać świadczenie za urodzenie dziecka. Po drugie – pieniądze cały czas się obracają, a ubezpieczenie musi na siebie zarobić. Czy istnieją ubezpieczenia bez okresu karencji?

Family Clogs

Karencja w ubezpieczeniach na życie może być nałożona np. na okres ciąży i porodu. Wynosi najczęściej 9 – 12 miesięcy. Inne przypadki to: leczenie szpitalne (np. 3 miesiące od zawarcia umowy), leczenie stomatologiczne, świadczenia związane z leczeniem psychiatrycznym.

W praktyce znalezienie indywidualnego ubezpieczenia na życie bez karencji jest bardzo trudne – najlepiej znaleźć takie z jak najkrótszym okresem ochronnym dla firmy ubezpieczeniowej. Trochę większą szansę mają ci, którzy przenoszą swoje polisy z innej agencji. Niektóre towarzystwa oferują zmniejszenie lub zniesienie okresu karencji w zamian za dopłacanie dodatkowych składek, choć najczęściej wtedy ubezpieczenie staje się mniej korzystne dla klienta.

Trochę lepiej sprawa wygląda przy ubezpieczeniach grupowych. Przedsiębiorstwa mają większe możliwości negocjacji warunków umowy, więc okresy karencji zwykle są krótsze, a czasami nawet zniesione. Np. w firmach, gdzie ryzyko ubezpieczeniowe jest mniejsze – np. większość pracowników to mężczyźni, a chodzi o świadczenie w przypadku ciąży – nie ma okresu karencji na ciążę. Trzeba jednak pamiętać, że to naprawdę sporadyczne przypadki.

Jeśli zaintrygował Was ten temat, więcej o ubezpieczeniach życiowych poczytacie <– tu.