Czy ubezpieczać dziecko?

Nowa osoba w rodzinie to nie tylko niesamowita radość – ale i cala masa nowych obowiązków oraz zobowiązań. Przez następne kilkanaście lat będzie to osoba kompletnie zależna od nas, zarówno w kwestii utrzymania, jak i podejmowanych decyzji. Nawet później wielokrotnie będziemy musieli mu pomagać – i w natłoku myśli szczęśliwych zaczyna przejawiać się kwestia zapewnienia dziecku przyszłości.

Część rodziców wybiera lokatę – i dopóki wszystko jest w porządku, rzeczywiście może to stanowić rozwiązanie optymalne. Odpowiednio długi okres oszczędzania i aktualizowane oprocentowanie sprawiają, że dziecko dysponuje „na starcie” kwotą odpowiednią do bezproblemowego wejścia w dorosłość.

Nie możemy jednak zakładać, że następne 18 lat będzie pasmem szczęścia i sukcesów – każdemu z nas może w końcu przydarzyć się śmierć, wypadek, choroba – czy choćby utrata pracy. Każdy z tych elementów może spowodować problemy z opłacaniem skladek, a w rezultacie – znacząco obniżyć skuteczność lokaty. Osoby biorące pod uwagę takie kwestie coraz częściej decydują się na nowe formy ubezpieczeń – przede wszystkim na polisy posagowe.

Co to jest ubezpieczenie życia dla dziecka? Szczegółowy opis możemy znaleźć na stronie http://www.polisynazycie.com.pl/a/co-to-jest-ubezpieczenie-na-zycie-dla-dziecka/18.html, wypada jednak wspomnieć tu o najważniejszych kwestiach.

Ubezpieczenie dla dziecka łączy ze sobą dwa instrumenty finansowe – lokatę kapitału oraz tradycyjne ubezpieczenie. Nasza składka jest dzielona – co z jednej strony zmniejsza kwotę, którą finalnie otrzyma dziecko, z drugiej strony jednak chroni je przed problemami w wypadku pogorszenia się jego sytuacji rodzinnej. Umowa taka zawierana jest na dłuższy okres – zazwyczaj od 5 do 25 lat – dzięki czemu mamy możliwość określenia terminu wypłaty, a w przypadku niektórych umow – także celu przeznaczenia pieniędzy (mamy więc pewność, że zabezpieczamy np. edukację dziecka).

Dzięki dużej elastyczności samej umowy oraz zróżnicowania ofert poszczególnych Towarzystw Ubezpieczeniowych dobrze jest przed podjęciem decyzji rozejrzeć się po rynku (choćby za pomocą porównywarek czy kalkulatorów), a także precyzyjnie określić kwestie, na których nam zależy.

Warto jak najwcześniej myśleć o przyszłości dziecka – pozwoli to na dostosowanie składki do naszej możliwości i zapewni mu maksymalnie korzystny start w dorosłość!.